top of page

Практичний психолог

Морква Олександра Дмитрівна

Консультації для батьків

Вівторок   8:00 – 11:00

Четвер       18:00 – 19:30

морква.jpg
Головною умовою успішної адаптації дитини до дитячого садочка є єдність вимог до дитини в сім'ї та дитсадку.
День народження - 13 січня

Тема самоосвіти:

Невротичні розлади дошкільників у контексті сімейного та суспільного виховання.

         Працюючи практичним психологом у ЗДО № 17 «Ромашка» міста Івано – Франківська, я звернула увагу на те, що процес адаптації новоприбулих дітей до умов дошкільного закладу проходить з певними труднощами і досить часто виявляється для дітей подією, що зачіпає всі сфери їх життєдіяльності.

        Проблема вступу дитини до дошкільного закладу, адаптації до нових умов життя є актуальною на всіх етапах розвитку дошкільника. Прийшовши до дитячого садка, дитина відчуває тривогу і незахищеність через зміну соціальних умов, розкладу та способу життя. Нестійкість нервової системи, емоційна вразливість дошкільнят вимагають особливого підходу до кожної дитини. Цей період життя дитини насичений безліччю стресогенних ситуацій, з якими не завжди вона може впоратись сама. Тому гостро постає проблема активізації внутрішніх психічних ресурсів дитини, забезпечення її спокою та захищеності, повноцінного соціально-емоційного розвитку.

         Сучасні дошкільні заклади працюють над створенням особистісно-орієнтованого виховного оточення дитини, яке б містило в собі комфортне емоційне та розвивальне середовище, а також перетворювало освітній заклад на теплий, затишний та безпечний дім, на територію дружню для дитини і родини. Та яким би не був чудовим дитячий садок, проте для дитини – це є світ чужих людей. Нове сприймається завжди складно. І у якому б віці дитина вперше не прийшла до садочка, це все одно для неї сильний стрес. Це зрозуміло, адже вдома дитина почувала себе спокійно, впевнено, адже вона вже встигла пристосуватися до «домашнього» життя і впродовж усього часу поряд з дитиною були її мама та рідні їй люди.

         Перше відвідування дитиною ДНЗ – це дуже важлива подія в її житті. Коли дитина приходить в садочок, то вона потрапляє в нові для неї умови. Змінюється  режим дня, характер харчування, температура приміщення, виховні прийоми, характер спілкування і т. п. Все це, як правило, приводить до зміни поведінки дитини, порушується її апетит, сон, емоційний стан. У деяких дітей відбувається втрата вже наявних навичок. Емоційний дискомфорт може привести до зниження опірності організму та частих захворювань. Для одних дітей характерним стає підвищена збудливість, вередливість, нестриманість, вони кричать і плачуть. Для інших – навпаки,  характерними є депресивні реакції, загальмованість та відчуженість, дитина не хоче включатися в нові соціальні стосунки. Тому педагогам та батькам необхідно спільно  докласти всіх зусиль для того, щоб допомогти дитині пройти психологічну адаптацію в колективі.

Як підготувати дитину до вступу в дитячий садок

(поради психолога)

  • Розкажіть дитині, що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти та чому ви хочете, щоб малюк пішов туди.

  • Коли ви йдете повз дошкільний заклад, з радістю нагадуйте дитині про те, як їй пощастило – восени вона зможе туди ходити. Розповідайте рідним і знайомим в присутності малюка, що пишаєтеся своєю дитиною, – адже її прийняли в дитячий садочок.

  • Поговоріть з малюком, як з дорослим. Поясніть, що він буде ходити в садок, де багато дітей, з якими можна гратися, і де є багато нових і цікавих іграшок.

  • Розкажіть йому, що дорослі "тітоньки", з якими він там зустрінеться, будуть грати, співати й танцювати з ним та іншими дітьми, читати їм книжки, розповідати казки і завжди у всьому допоможуть.

  • Скажіть, що тепер вранці вся родина буде відправлятися на роботу: тато – в свій офіс, мама – в свій, старший брат або сестра – до школи, а він – у дитячий садок, а після роботи мама або тато прийдуть за ним і заберуть додому.

  • Познайомтеся з майбутнім вихователем та помічником вихователя. Обов’язково скажіть вихователю, а краще залиште йому письмову пам’ятку, де перерахуйте: страви, продукти і ліки, що викликають алергію та номери телефонів для зв’язку з вами в екстренних випадках.

  • Детально розкажіть дитині про режим дитячого садка: що, як і в якій послідовності, вона буде там робити. Чим докладнішою буде ваша розповідь – тим спокійніше і впевненіше почуватиме себе ваш малюк, коли піде в дитячий садок. Коли дитина бачить, що очікувана подія відбувається так, як було їй заздалегідь "обіцяно", – вона почуватиме себе впевненіше.

  • Поступово, протягом літа, підлаштовуйте режим дня дитини до режиму дня у дитячому садку, особливо якщо це стосується раннього вставання – не пізніше восьмої години ранку. Після обіду ваш малюк має спати не менше однієї години або хоча б полежати з іграшкою. Готуватися до сну слід не пізніше 21 години.

  • Корисно навчити дитину користуватися горщиком, відучіть її від їжі із пляшечки з соскою. Постарайтеся навчити малюка самостійно їсти ложкою і пити з чашки, а також самостійно одягатися та роздягатися.

  • Поговоріть з дитиною про труднощі, які можуть виникнути в дитячому садку. Обговоріть, до кого в цьому випадку вона зможе звернутися по допомогу, і як це зробити. Наприклад: "Якщо ти захочеш пити, підійди до вихователя і скажи: "Я хочу пити", і вихователь дасть тобі води. Якщо захочеш в туалет, скажи про це вихователям".

  • Не створюйте у дитини ілюзій, що все буде виконано на її першу вимогу і так, як вона хоче. Поясніть, що в групі буде багато дітей і іноді їй доведеться почекати своєї черги.

  • Навчіть дитину знайомитися з іншими дітьми, звертатися до них по імені, просити, а не забирати іграшки та в свою чергу, пропонувати іграшки іншим дітям.

  • Вводити дитину в нову ситуацію треба поступово. У перші дні залишайте її в дитячому садку до двох годин. А, прощаючись, обов’язково скажіть, що повернетеся за нею. Як правило, багато дітей через кілька днів звикають до нових умов.

  • Коли ваш син або дочка вперше підуть в садок, не забудьте дати їм з собою улюблену іграшку: звична тепла річ, що пахне будинком, буде діяти на малюка заспокійливо, це для нього частинка дому, частинка безпеки.

  • Не забудьте так розпланувати свій час, щоб повністю звільнити собі перших декілька тижнів, щоб зі свого боку допомогти дитині плавно пройти процес адаптації в садочку.

  • На перших порах намагайтеся приділяти своїй дитині більше уваги вдома та на прогулянках, нагадуйте їй ввечері про садок, про діток, про вихователя.

Як допомогти дитині пережити період адаптації

(поради батькам)

  1. В перші дні перебування в дитячому садку залишайте дитину на 2-3 години, поступово збільшуючи час перебування. Не запізнюйтесь, хоча б у перші дні, забирайте дитину вчасно.                        

  2. Не поспішайте відразу забрати дитину додому з садочка. Побудьте з дитиною на ігровому майданчику, разом подивіться, як гуляють діти, чим займаються, як спілкуються один з одним та вихователем.

  3. Відводячи малюка до дитячого садка, дайте йому улюблену іграшку, сказавши при цьому: «Якщо ти захочеш, щоб я про тебе подумала, візьми і притисни її до себе. І я відразу про тебе подумаю». Ілюзія керування батьками дуже важлива для малюка. Вона знижує реакцію стресу на нову ситуацію. Нехай іграшка ходить із дитиною кожен день і знайомиться з іншими, розпитуйте, що з іграшкою сталося в дитячому садку. Хто з нею дружить, хто ображав, чи не було їй сумно. Таким чином ви багато дізнаєтеся про те, як ваша дитина звикає до садочка.

  4. Пограйтесь з дитиною домашніми іграшками в дитячий садок, де якась з них буде самою дитиною. Поспостерігайте, що робить ця іграшка, що говорить, допоможіть разом з дитиною знайти їй друзів і вирішіть проблеми дитини через неї, орієнтуючи гру на позитивні результати.

  5. Не хвилюйтесь і не показуйте своє хвилювання дитині. Не забувайте надавати дитині емоційну підтримку і показувати значимість для вас її нового статусу.

  6. Підпорядкуйте домашній режим відповідно режиму роботи дошкільного закладу .

  7. Частіше говоріть дитині про свої позитивні почуття і проявляйте їх.

  8. Завжди знаходьте час вислухати, що непокоїть вашу дитину, які у неї труднощі, чого вона досягла.

  9. Створіть спокійний, безконфліктний клімат для дитини в сім'ї та оптимальний режим дня. Оберігайте нервову систему дитини!

  10. Повідомте вихователів про особливі звички дитини, що вона любить, що ні, які має захоплення.

  11. Придумайте ритуал «прощання» й зустрічайте дитину з посмішкою.

  12. Дитина має відчувати повне розуміння між батьками та вихователями, тоді вона швидше звикає. Ніколи не з’ясовуйте відносин з вихователем (щоб не трапилось!) у присутності дитини.

  13. Відвідувати дитячий садок дитині треба лише здоровою.

  14. Найголовніше — почувайтеся компетентними батьками, тобто вірте, що з будь-якою складною ситуацією можна справитись, якщо її вирішувати, а не відкладати!

bottom of page